Banát – české vesnice na březích Dunaje

21.10.2019, od 18:00 hod

Hodinu a půl dlouhá přednáška nese název „Banát – české vesnice na březích Dunaje“. Cestovatel Pavel Chlum Vás provede po oblasti na břehu řeky Dunaj Rumunsku a Srbsku, kde čeští kolonisté stavěli na začátku 19. století své domy a dosud se zde zachovalo několik čistě českých vesnic. Nejprve však vystoupáme po celodenní dřině na jeden z nejvyšších vrcholů Jižních Karpat – Retezat. Vzhledem k blížící se noci jsme nuceni přespat v horském sedle v nadmořské výšce 2000 metrů a ráno jen tak tak unikneme hlídačům horské stráže. Ve druhé části přednášky navštívíme celkem čtyři české vesnice – Šumice, Rovensko, Gerník a Svatou Helenu, kde si popovídáme s místními lidmi a přesuneme se o několik let zpět v čase. Ve třetí části se přesuneme do Srbska. Po prozkoumání městečka Bela Crkva s velkou spoustou Čechů a českých stop, navštívíme i vesničku Češko Selo, kde navštívíme místní muzeum a prohodíme pár slov s rodákem panem Karlem. Následně se přesuneme k Dunaji, kde jsme poprvé nuceni kempovat pod hrozbou pokuty. Zbytek času trávíme poznáváním hradů podél Dunaje, a také úžasné přírodní scenérie národního parku Djerdap a přehrady Železná vrata.

www.tripel.wz.cz

Předprodej vstupenek od 9.9.2019 v IC