Informační centrum Jilemnice

Úvod > Aktuality

Lakomec - Divadlo Kalich Praha

Lakomec - Divadlo Kalich Praha

17.10.2021, od 19:00 hod

  • Vstupné: 460,- / 440,- Kč Kč
  • Pořadatel: SD Jilm Jilemnice

NÁHRADNÍ TERMÍN

Vstupenky zůstávají v platnosti.

Lakomec je jedním z nejslavnějších a nejuváděnějších děl J. B. P. Moliera. Tento mistr francouzské a světové komediografie zachytil v hlavní postavě Harpagona věčné lidské vlastnosti nezdravých tužeb, hamižností, podezíravosti a obav. Strach je to, co nás ovládá a deformuje, pokud mu podlehneme. Molierův Lakomec není jen tím, kdo nezdravě shromažďuje peníze. Tato vlastnost je jeho chorobou. Lakota je jeho náboženstvím, světonázorem a posláním. Staví na hlavu všechno, co dělá, i vztahy s nejbližšími a dokonce také lásku. Moliere Lakomce nevymyslel, zachytil typ, který tu vždy mezi námi byl a nadále bude. Převtěluje se, mění šaty, účes, stranickou příslušnost, sociální původ, ale přesto ho lze najít v každé době, v každém větším společenství.

Proto s každým poctivým uvedením této hry vzniká nový osobitý Lakomec, rozšiřující řady těch předchozích. Mnoho skvělých herců se zhostilo této role a na další ještě čeká. V naší inscenaci to je právě Pavel Zedníček, jehož komediální mistrovství s nádechem jemné melancholie, smysl pro detail i obrovská energie jsou zárukou dalšího zajímavého pohledu na tento věčný lidský typ. Divadlo Kalich přináší Lakomce současného, bez krajek a paruk, ale s krásou a jiskrou Molierova jazyka. Oproštěný od kudrlinek nekompromisně nastavuje zrcadlo nám samotným přesně tak, jak to s neskutečnou chutí a odhodláním dělal už sám Moliere svým současníkům.

Hrají: Pavel Zedníček, Marika Procházková,Ondřej Novák / Aleš Petráš, Jana Švandová, Sarah Haváčová,Roman Štabrňák / Lukáš Král, Mojmír Maděrič, Zdeněk Palusga, Kristián Kašpar.

zpět

 

velikost písma - A +

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Nisa. "PŘEKRAČUJEME HRANICE

Odraz významných výročí ve spolupráci měst Jilemnice a Karpacz
Echo waznych rocznic we wspólpracy Jilemnice i Karpacz