Úvod > Doporučujeme

Zubačka - Železniční společnost Tanvald

V roce 2003 byla občanským sdružením Vědeckotechnická společnost při železniční stanici Tanvald (dnes Zubačka, z. s.) založena obecně prospěšná společnost: Železniční společnost Tanvald.

Posláním Železniční společnosti Tanvald, o.p.s. je záchrana a ochrana unikátního ozubnicového traťového úseku Tanvald – Desná – Kořenov – Harrachov, kulturního dědictví regionu. Cílem společnosti je obnova historických lokomotiv i železničních vozidel a prostřednictvím nostalgických jízd historických souprav vytvořit unikátní turistickou nabídku zpřístupňující tuto kulturní památku veřejnosti.

Jen málokterá železnice se může pyšnit tolika nej jako jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald - Harrachov. Zajímavá je nejen unikátním stavebním provedením, ale také svojí bohatou historií. Stala se pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnice a technických památek z celé Evropy. Již v roce 1992 byla Ministerstvem kultury ČR prohlášena za kulturní památku.

Přesto však zůstávala na okraji zájmu jejího provozovatele a rychle chátrala. V lednu 1987 došlo pod velkým náporem sněhu k prolomení střechy kamenné rotundy v Kořenově. Její torzo zde můžete spatřit dodnes. Na podzim 1992 byly sneseny raritní ozubnicové výhybky v dopravně Dolní Polubný, o čtyři roky později pak sešrotovány. V roce 2000 se zřítila střecha a následně podmáčená boční zeď na objektu "malé topírny" - dílny v Kořenově. Tím ozubnicové lokomotivy přišly o své poslední zázemí a musejí být deponovány pod širým nebem v Tanvaldu.

S upřímnou snahou s tímto skoro apokalyptickým stavem něco udělat vznikla nezisková organizace Železniční společnost Tanvald, o. p. s.

www.zubacka.cz