Za nejvyšším bodem Jilemnice, na Kozinec

Vyjdeme-li z Masarykova náměstí horním rohem, projdeme kolem novostavby Komerční banky na místě bývalého hotelu Grand. Procházíme nejprve úzkou ulicí Valdštejnskou, vzápětí mineme odbočku do strmé uličky V Domkách a následně se Valdštejnská změní v široký bulvár, který nás dovede až na křižovatku "U Labutě", které dominuje skromný parčík. Doporučit lze jakýkoliv další výstup – buď vlevo projít vilovou čtvrtí a další ulicí se vrátit jakoby nazpět, ale o pořádný kus ve svahu výše, anebo jít z křižovatky rovně strmým stoupáním. V obou případech se dostaneme na rozcestí se směrovkou strategického hotelu Na Vyhlídce, jenž si své jméno opravdu zaslouží.

Zde si můžeme na chvíli odpočinout, protože nás čeká další stoupání hřebenovou cestou se střídavými výhledy do vnitrozemí (na kopce Zvičina, Kumburk, Bradlec, Tábor, Kozákov) i na hřebeny Krkonoš (Kotel, Žalý, Černá hora) až na samotný vrchol Kozinec (nejvyšší bod ve městě – 561 m n.m.). Při troše dobré vůle lze dojít až k bývalým měděným dolům na zadním Kozinci, kde postačí na rozcestí obrátit své kroky k blízké kapličce sv. Isidora s léčivým pramenem.

Od ní již vede zpět do města cestička, opět s dvěma variantami trasy: buď po hřebeni kolem areálu městské nemocnice, nebo kolem potoka a požární nádrže k vilové čtvrti Nouzov a do centra města.